Szanowni Państwo.

Prosimy o odbieranie zleceń po uzyskaniu powiadomienia. Nie wykluczamy całkowitego zamknięcia biura z uwagi na bezpieczeństwo naszych pracowników narazonych na zakażenie koronawirusem. Obecnie rekomendujemy kontakt mailowy archiwum.nausea@wp.pl  i/lub telefoniczny. Prosimy wysyłać listy zwykłe nie polecone. 

 Z Poważaniem 

Prezes Zarządu

 

Miejsca przechowywanych innych firm można znaleźć na:

 

www.archiwa.gov.pl

 

 

Jak szukać dokumentacji

 

     Zanim zabierzemy się do poszukiwania dokumentów dotyczących naszych spraw osobowo-płacowych, powinniśmy sporządzić chronologiczny spis zakładów pracy w których pracowaliśmy wg okresów zatrudnienia.

     Jeżeli nie pamiętamy, gdzie i w jakiej kolejności pracowaliśmy musimy odnaleźć ostatni zakład pracy lub miejsce przechowywania dokumentów z tego zakładu i poprosić o kopie kwestionariusza osobowego. Przy przyjmowaniu się do nowej firmy wypełnialiśmy kwestionariusz osobowy, na odwrocie którego wypisywaliśmy kiedy i gdzie pracowaliśmy. Obecnie taką rolę pełni tzw CV. Na podstawie tych dokumentów możemy odtworzyć przebieg swojego zatrudnienia czasami nawet z datami. Bywa, że jest to nieoceniony dokument w Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych do potwierdzenia naszego zatrudnienia. Jeżeli posiadamy starą legitymację ubezpieczeniową, w której pilnowaliśmy wpisów, jesteśmy w jeszcze lepszej sytuacji. Legitymacja ubezpieczeniowa jest pełnowartościowym środkiem dowodowym dla ZUS, jeżeli są w niej prawidłowe wpisy. Korzystając z legitymacji do ustalenia kolejności i okresów zatrudnienia, należy pamiętać, że prawidłowe daty zatrudnienia znajdują się na różowych stronach, w miejscu, gdzie wpisuje się zarobki.

     Uwaga!

Firmy, które zatrudniały na umowę o pracę do 20 pracowników łącznie rozliczały się przeważnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na deklaracjach imiennych i po potrzebne nam dokumenty musimy zwrócić się do inspektoratu ZUS. Jeżeli nie wiemy ile zakład zatrudniał osób, również taką informacją uzyskamy za pośrednictwem ZUS, wypełniając formularz w ZUS-sie.

     Poszukiwania brakujących dokumentów zaczynamy od ostatniego zakładu w którym pracowaliśmy. Poniżej podaję po kolei jak szukać:
 

1. Sprawdź czy firma jeszcze istnieje pod dawną nazwą za pomocą książki telefonicznej, Panoramy Firm,informacji telefonicznej (tel. 118913), internetu
2. Dowiedz się co znajduje się pod dawnym adresem firmy – czasami firma zmieniła nazwę i/lub profil działalności i przechowuje akta z dawnych lat. Jeżeli jej nie ma zapytaj nowego lokatora, czasami wie gdzie wyprowadził się poprzednik – może przekazywał mu pocztę?
3. Sprawdź spisy, do których znajdziesz linki na naszej stronie www.archiwum-info.pl
4. Jeżeli była to firma prywatna, przypomnij sobie nazwisko właściciela, prezesów, głównej księgowej, ustal ich miejsce zamieszkania, pracy, telefon. Można skorzystać z książki telefonicznej (polecam starą z 1998 roku). Pomocne może być sprawdzenie dokumentacji firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym, można tam znaleźć adresy tych osób, rzadziej informację co stało się z dokumentacją firmy
5. Zadzwoń do konkurencji – firmy o takim samym profilu, którą pamiętasz, że robiła to samo co Twoja firma. Zdarza się, że wiedzą co stało się z ich konkurentem
6. Skontaktuj się z dawnymi kolegami z pracy, może już zdobyli dla siebie potrzebne dokumenty
7. Zapytaj w starych dużych firmach o podobnym profilu działalności, może wchłonęli Twój   zakład. Kiedyś nie było upadłości, likwidacji, firma znikała, a dokumenty i pracownicy trafiali do podobnego przedsiębiorstwa


Ostatnie rady:

     Jeżeli usłyszysz z Twojego byłego zakładu pracy, że dokumentacja płacowa została wybrakowana, zniszczona zgodnie z obowiązującymi kiedyś przepisami (przechowywana była 12 lat) nie szukaj jej, bo została już dawno zniszczona. Tylko dokumentacja osobowa była i jest przechowywana przez 50 lat, ale na jej podstawie można tylko uzyskać podstawowe zarobki tych osób, które miały stałą miesięczną pensję. Jeżeli byłeś na stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnej potrzebne są jeszcze dokumenty księgowe, które przechowuje się tylko pięć lat.

Życzę owocnych poszukiwań     

Dariusz Czerlonek

 


« powrót do strony głównej
ARCHET–NAUSEA Sp.z o.o
ul.Gen.Hallera 60/3
tel:691-261-661 pn-czw 09:00-14:00